Vukan Vučić, profesor iz Pensilvanije: Beogradu treba metro odmah, a ne u imaginarnoj budućnosti


Izvor: Nedeljnik


Bio sam član komisije za planiranje metroa koju je postavio gradonačelnik Dragan Đilas. Naš tim stručnjaka za metro je vodio studije koje su radile firme INEKO iz Španije i zatim EGIS iz Francuske. Vlada Beograda pod gradonačelnikom Sinišom Malim je odbacila ovaj projekat kao bezvredan i smenila celi tim nas stručnjaka za metro. Postavljen je tim osoba koje nisu radile na planiranju metroa

Piše Vukan R. Vučić, emeritus profesor saobraćajne tehnike i urbanizma, Pensilvanijski Univerzitet, Filadelfija

Bio sam član komisije za planiranje metroa koju je postavio gradonačelnik Dragan Đilas. Naš tim stručnjaka za metro je vodio studije koje su radile firme INEKO iz Španije i zatim EGIS iz Francuske. Naš projekat je, slično ranijim projektima metroa, preporučio prvu liniju metroa duž Bulevara Aleksandra od terminusa Ustaničke kroz centar Beograda sa stanicama kod Trga Republike i kod Knez Mihailove ulice, zatim do novog mosta paralelnog Brankovom mostu, onda kroz Novi Beograd Bulevarom Zorana Đinđića do Tvorničke ulice, prenosi Nedeljnik.

Druga linija je bila od Žarkova preko Banovog Brda do Sajma, gde ulazi u tunel do Prokopa, onda preko Slavije, duž Srpskih vladara do Trga Republike, gds se ukrstila sa "linijom 1". Odande je nastavila Bulevarom Despota Stevana, prema Karaburmi. Ove linije su rešile najveći saobraćajni problem u Beogradu, vezu između centra Beograda i Novog Beograda. Autobuski prevoz na ovoj relaciji je pretrpan i nezadovoljavajući još od gradnje Novog Beograda i Studentskog grada, odakle hiljade studenata moraju svakog dana da putuju u centar Beograda. Metro je ovim planiran da stimuliše Beograd da postane ekonomski jači i mnogo atraktivniji za stanovnike, za trgovinu i poslove, kao i prijatniji za pešake i turiste.

 

Ova metodologija metro projektovanja se ponekad primenjuje u gradovima koji već imaju mrežu linija metroa i onda mogu da investiraju u nove linije koje će možda biti funkcionalno opravdane u budućnosti

 

Vlada Beograda pod gradonačelnikom Sinišom Malim je odbacila ovaj projekat kao bezvredan i smenila celi tim nas stručnjaka za metro. Postavljen je tim osoba koje nisu radile na planiranju metroa. Ovaj novi tim je primenio principe planiranja koji određuje linije metroa prema nekim usvojenim investicijama u zemljišta i delove grada kao što je Makiš, Beograd na vodi i Ada Huja, bez obzira na činjenicu da linije tada idu gde ne idu veliki tokovi putnika. To dovodi do eksploatacije vozova metroa sa ograničenim brojem putnika, dok bi najopterećenije linje ostale u takvom stanju i ne bi osetile nikakvo poboljšanje. Centar Beograda bi dobio manje koristi nego pusti Makiš i Beograd na vodi.

Ova metodologija metro projektovanja se ponekad primenjuje u gradovima koji već imaju mrežu linija metroa i onda mogu da investiraju u nove linije koje će možda biti funkcionalno opravdane u budućnosti.

 

Vlada Beograda pod gradonačelnikom Sinišom Malim je odbacila ovaj projekat kao bezvredan i smenila celi tim nas stručnjaka za metro. Postavljen je tim osoba koje nisu radile na planiranju metroa. Ovaj novi tim je primenio principe planiranja koji određuje linije metroa prema nekim usvojenim investicijama u zemljišta i delove grada kao što je Makiš, Beograd na vodi i Ada Huja

 

Međutim, Beogradu treba metro što ranije, a ne u nekoj imaginarnoj budućnosti. Ulaganje u linije koje ne idu gde destine hinjada putnika dnevno putuju, nego voziti poluprazne vozove kuda putnici ne putuju je nelogično i krajnje riskantno. Beograd treba da uči iz svoje katastrofalne greške planiranja nove žele?ničke stanice u Prokopu. Ta lokacija i plan su bili bazirani na planovima za izgradnju velikog trgovačkog i poslovnog centra, kao i najmanje dve metro linije. Pošto ništa od toga nije izgrađeno, sadašnja nova stanica, licemerno nazvana "Beograd Centar" je verovatno najnepristupačnija železnička stanica u svetu: putnici koji izađu iz te stanice nemaju nikakve veze da dođu do centra Beograda niti mogu peške da dođu do bilo koje zgrade ili hotela.

 

Dok desetine država po Evropi i drugim kontinentima grade železnice sa brzinama od 250 do 350 kilometar na čas, nova stanica u Beogradu će drastično smanjiti broj putnika, naročito ako se u "Beogradu na vodi" uklone svi koloseci, umesto da se četiri koloseka postojeća stanica zadrže za neke međugradske i regionalne vozove

 

Posledice ovakvog planiranja su ogromne. Dok desetine država po Evropi i drugim kontinentima grade železnice sa brzinama od 250 do 350 kilometar na čas, nova stanica u Beogradu će drastično smanjiti broj putnika, naročito ako se u "Beogradu na vodi" uklone svi koloseci, umesto da se četiri koloseka postojeća stanica zadrže za neke međugradske i regionalne vozove, ili eventualno za tunnel ispod centra Beograda.

Pošto sam učestvovao u planiranju metroa i regionalnih železnica u Hamburgu, San Francisku, Rimu, Buenos Airesu, Pekingu, Moskvi i mnogim drugim gradovima, želim da dam komentare o planu Metroa i Beovoza koje je konsultant podneo i grad, očigledno, odobrio.

Sada predložene dve linije metroa planirane su na način koji bi svaki stručnjak za projektovanje metro sistema smatrao da su tehnički i eksploataciono fundamentalno pogrešne. Evo nekih primera stručnih grešaka.

 

- Terminusi metro linija treba da budu podcentri stanbenih naselja, trgovačkih centara ili poslovnih zgrada. Linija 1 ide između dve prazne površine. Linije autobusa i tramvaja mogu da konvergiraju, ali gradnja ogromnog parkinga za auto vozače da ostave automobile je rešenje primenjeno u nekim gradovima u SAD koji imaju beskrajna auto-zavisna predgrađa (urban sprawl), a ne toliko za evropske gradove koji nemaju tako raširena predgrađa. Investiranje u duge linije metroa do tako udaljenih polja ne bi bilo opravdano.

 

- Na planu izgleda da nijedna metro linija neće dotaći tzv. „Beograd Centar" stanicu. Takav absurd ne treba nikakav komentar.

 

- Ukrštanje metro linija 1 i 2 pod „Beogradom na vodi" bi zahtevao stanicu sa tri podzemna nivoa, što bi bilo građevinski veoma teško i skupo, a lokacija nije u zoni koja privlači mnogo putnika. Da li bi onda linja 2 išla tunelom ispod Save?

U Amsterdamu je građen metro ispod nivoa podzemne vode, pa se onda odustalo od tako skupih objekata.

 

- Centar Beograda ima samo jednu metro stanicu na Trgu Republike. Odatle linija 2 ide istočno ne pod Bulevarom Kralja Aleksandra, nego ispod zgrada južno od njega. Kako bi se ta trasa gradila i kako bi uticala na okolne uske ulice nije jasno.

 

- Planiranje metroa za vreme gradonačelnika Đilasa je uključilo geološke studije duž njegovih trasa. Sadašnji predlozi za tunele na Novom Beogradu očigledno nisu izvršili takve analize.

 

Beograd treba da uči od gradova sličnih njemu, kao što su Budimpešta, Beč, Prag i Minhen. Tim planera metroa koji je gradonačelnik Đilas organizovao je pozvao i pitao za savet metro stručnjaka iz Beča, Minhena i Madrida, i oni su jednoglasno dali punu podršku plana razvijenog za Beograd. Svi ovi gradovi su planirali metro, a takođe modernizovali i tramvaje, autobuse i regionalne železnice (S-Bahn). Beograd je zapustio tramvaje, čak i u Novom Beogradu gde su široke avenije izgrađene za nezavisni brzi tramvaj, tj. laki metro, ili uzdignuti Metro na raznim sekcijama. Sada usvojeni plan metroa čak spominje tunele na Novom Beogradu.

Primeri drugih evropskih gradova pokazuju da su oni imali pouzdano finansiranje, ali su čak i sa time gradili prosečno oko jedan kilometar metroa godišnje. Ako bi Beograd uspeo da gradi tim tempom, tvrdnje da linija 1 može da se izgradi za nekoliko godina je potpuno nerealna. Beograđani u centru grada koji bi koristili liniju 2 verovatno ne bi to dočekali za mnogo decenija, ili bi ih koristila tek njihova deca.

Beogradu treba metro što pre, ali jedina alternativa koja bi bila gora bi bilo ulaganje u loše planiranu mrežu. Predložene planove treba da kritički ocene kompetentni stručnjaci i da ih drastično revidiraju.

 

*Vukan R. Vučić, emeritus profesor saobraćajne tehnike i urbanizma, Pensilvanijski Univerzitet, Filadelfija, SAD. Autor je i akademik SANU

 


Klačar: SNS kao komunisti - želi vast na svim nivoima

To nije iznenađenje, imajući u vidu, da u ovom momentu imate, kada je reč o višim nivoima vlasti, prvi put situaciju da faktički imate monolitan pejsaž kada je reč o političkoj moći

PSG traži ostavku Upravnog odbora RTV

Kad bismo poverovali 'informativnim' sadržajima RTV, zaključili bismo kako su jedini političari koji u Vojvodini danas uopšte postoje: Vučić, Mirović i Vučević. Stoga vas, pošto ste svakako obavešteniji, molim da javnost upoznate sa time kada je i čijim to dekretom u Vojvodini, ali i čitavoj Srbiji, ukinuta opozicija

Brakus: Nesposobni da skinu rasvetu, kako će izgraditi metro

Ne vidim razlog zbog kog bilo koji turista ne bi došao da vidi jelku koja košta 83.000 evra. Fascinantna je odluka da je svaki dan Nova godina, ne skida se novogodišnja rasveta pa ste u prazniku svakodnevno. Takođe, zar nije divno otići u grad u kojem se vozite metroom kojeg nema